Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Dobrovolnictví

Člověk je bohatý tím, co učinil pro druhé.
J. W. Goethe

Staňte se dobrovolníkem v Dps Iris!

Dobrovolník je člověk, který má velké srdce a není mu lhostejná situace seniorů, kteří se někdy mohou cítit osamělí. Ví, že návštěvy, povídání, společné procházky nebo předčítání mohou rozjasnit den a zvednout náladu i tam, kde život není lehký. Ví, že hodina jeho času týdně může být pro někoho cenným dárkem. Ví, že nejcennější věci v životě bývají zadarmo.

Dps Iris spolupracuje od roku 2008 s Dobrovolnickým centrem ADRA je mezinárodní humanitární organizace poskytující pomoc lidem v nouzi. Posláním dobrovolnického centra je propojovat svět lidí, kteří chtějí pomoci, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Za devět let své činnosti Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava vyslalo v rámci Ostravy do mnoha zařízení již více než 3000 dobrovolníků. Všichni dobrovolníci jsou zdarma proškoleni, pojištěni a po dobu výkonu činnosti je jim ze strany dobrovolnického centra poskytnuta potřebná podpora.

Do Dps Iris docházelo v roce 2017 16 dobrovolníků. Ti věnovali uživatelům Dps Iris 388 hodin během 272 návštěv. Šest dlouhodobých dobrovolníků dochází do Dps Iris již déle než 4 roky.

Další dobrovolníci (studenti SŠ prof. Zdeňka Matějčka) se zapojili v rámci projektu MOST (Mládež Ostravským Seniorům Týmově). Spolu s koordinátorkou Kateřinou Polínkovou pořádají pro seniory Dps Iris mezigenerační setkání nad kávou, tvořením, deskovými hrami apod. a vytváří tak most mezi generacemi (viz. Projekt MOST Adra Ostrava v DpS IRIS níže).
Všem dobrovolníkům moc děkujeme!

Pokud se chcete stát dobrovolníkem, přijďte první středu v měsíci mezi 13 a 17 hodinou do Dobrovolnického centra ADRA Ostrava.

Martinovská 3247/164, 723 00 Ostrava – Martinov
www.adraostrava.cz

Kontaktní osoba společnosti ADRA pro DpS Iris

Ing. Jana Surovcová Staňková, koordinátorka dobrovolníků
e-mail: jana.stankova@adra.cz
tel.: 732 466 403

Kontaktní osoba pro dobrovolníky v DPS Iris    

Bc. Miroslav Sich, sociální pracovník
mob.: 602 785 358, tel.: 596 621 689
e-mail: sich@iris-ostrava.cz, http://www.domoviris.ostrava.cz

 

K prohlédnutí/stažení PDFDobrovolnictví

pruh.png

Projekt MOST ADRA Ostrava v DpS Iris

Projekt MOST (Mládež ostravským seniorům týmově) ADRA Ostrava funguje již druhým rokem v ostravských domovech seniorů. Jedná se o mezigenerační projekt studenů ze středních škol a seniorů v domovech seniorů. Studenti seniory navštěvují v pravidelných intervalech pod vedením koordinátorky a zpříjemňují jim odpoledne a jejich volný čas.

Do projektu jsou zapojeny tři ostravské střední školy a tři ostravské domovy seniorů. Do domova IRIS dochází studentky 1. – 3. ročníku se SŠ prof. Matějíčky z Ostravy-Poruby se studijním zaměřením na sociální činnost.

Studentky pod vedením zkušené koordinátorky z DC (dobrovolnické centrum) ADRA Ostrava vymýšlí společně všemožný program pro klienty z Domova seniorů IRIS. Vaří si společně voňavé čaje nebo kávičky, šikovné studentky občas napečou drobné cukroví či buchtu, které potom nabízejí klientům k ochutnání. Jedna aktivita se také týkala čtení. Studentky si připravily svoje oblíbené knihy, které představily a pak z nich četly vybrané úryvky. Čtení bylo také z cestovatelských časopisů nebo z retro časopisů.

Často se seniory tvoříme, kreslíme, malujeme na plátěné tašky, na keramiku, na oblázky, na ulity šneků, na kolíčky nebo vyrábíme jednoduché origami srdíčka na špejli. U tvoření si studentky se seniory, vypráví, recitují básničky či si vyměňují zážitky z jejich vlastního života. Velmi často také máme muzikoterapii. Zpíváme ze zpěvníků při doprovodu jednoduchých dřevěných nástrojů.

Senioři se na studentky vždy těší. Na aktivity je vždy upozorní služba nebo sociální pracovnice na jednotlivých odděleních v domově. O aktivity je velký zájem. Což dokazuje návštěvnost seniorů, kteří se velmi aktivně zapojují buď v jídelnách anebo kulturních místnostech na jednotlivých odděleních.

Aktivity probíhají 2x až 3x do měsíce dle možnosti domova a studentek. Studentkám to nesmí zasahovat do jejích školní docházky. Přicházejí vždy až po školní docházce, tedy většinou od 15 hodin a tráví čas se seniory až do jejich večeře.

Kateřina Polínková, koordinátorka projektu