Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Hříšní lidé města pražského, Panoptikum města pražského nebo Četnické humoresky, vzpomínáte také?

Datum publikování: 20.05.2024

Měsíc uběhl jako voda a opět nás navštívila paní Markétka z Knihovny města Ostravy. Tentokrát se zajímavou přednáškou na téma „Zločin a trest 1. republiky“.

Tuto besedu jsme zahájili vzpomínkou na dnes již kultovní seriál „Hříšní lidé města pražského“. Toto dílo se natáčelo od roku 1969 a příběhy se odehrávaly kolem roku 1928. Na seriál ještě volně navázaly 4 celovečerní i 1 TV film a TV seriál „Panoptikum Města pražského“. Jistě nám všem utkvěl v paměti samotný rada Vacátko v podání Jaroslava Marvana. Jeho postava byla vytvořená podle Josefa Vaňáska, což byl skutečný český policista.

Poté jsme zhlédly ukázky ze seriálu „Četnické humoresky“. Tento seriál je již podle názvu úplně jiného ražení. Popisuje nám až komediálním způsobem život jedné obyčejné četnické pátrací stanice na brněnském venkově. Seriál se natáčel v letech 2001–2007 a seznamuje nás s případy 30. let 20. století. Má 3 řady, 39 dílů. Pátračce šéfuje velitel Karel Arazim v podání Tomáše Töpfera. I on měl svou předlohu skutečného četníka Josefa Arazima, jehož hrob se podařilo najít v roce 2022 na okraji Hradce Králové.

Konec besedy nám ještě paní Markéta okořenila několika skutečnými případy.

Přednáška nás všechny moc zaujala a již teď se těšíme opět za měsíc.

Ńapsala klientka domova

Hana D.